PL

Internet szerokopasmowy

Co to jest Internet szerokopasmowy?

Internet szerokopasmowy to szybkie połączenie internetowe przy użyciu łącza o wysokiej przepustowości. Definicja terminu połączenie szerokopasmowe obejmuje szeroki zakres technologii zapewniających szybką transmisję danych, oraz możliwość przekazu dużej ilości danych naraz. Ze względu na dużą przepustowość, łącza szerokopasmowe zaczęły zastępować technologie wąskopasmowe.

Sektor Normalizacji Telekomunikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), zajmujący się tworzeniem standardów telekomunikacyjnych, definiuje połączenie szerokopasmowe jako: „szybsze niż prędkość podstawowa ISDN 1,5 lub 2,0 megabity na sekundę (Mb/s).”

Tradycyjne technologie szerokopasmowe używają przewodów lub kabli światłowodowych. Najczęstsze rodzaje internetowych połączeń szerokopasmowych to modemy kablowe (które korzystają z tego samego połączenia co telewizja kablowa) i modemy DSL (które wykorzystują istniejącą linię telefoniczną). Alternatywnym sposobem dostępu do szybkiego internetu szerokopasmowego jest łącze satelitarne.

Internet szerokopasmowy w Polsce

Dostęp do szerokopasmowego Internetu w Polsce jest zróżnicowany geograficznie. Stan rozwoju infrastruktury szerokopasmowej jest relatywnie niski w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Dlatego zwiększenie dostępu do szerokopasmowego Internetu w Polsce jest jednym z priorytetów w rozwoju kraju.

Dotychczas najbardziej rozpowszechnione połączenia szerokopasmowe w Polsce to łącza DSL przez linię telefoniczną, sieci kablowe oraz komórkowy internet LTE. Dostępność sieci szerokopasmowych dla użytkowników uzależniona jest od dostępu do sieci kablowych, telefonicznych, światłowodów lub od odległości od stacji bazowych operatorów komórkowych.

Nowoczesna infrastruktura szerokopasmowa nie jest dostępna wszędzie. Kłopoty z dostępem do szybkiego Internetu mają zwłaszcza mieszkańcy Polski Wschodniej. W województwach świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim, szerokopasmowy Internet ma stosunkowo niewielki procent mieszkańców. Dostawcy Internetu rzadko oferują usługi szerokopasmowe na wsi i terenach słabo zaludnionych. Sieci dystrybucyjne nie docierają do wielu małych miejscowości. Nawet w dużych miastach, na obszarach o rzadkiej zabudowie, szybki Internet szerokopasmowy nie zawsze jest dostępny. Sieciami szerokopasmowymi nie są również pokryte miejscowości zbytnio oddalone od stacji bazowych operatorów komórkowych. Często, nawet jeśli komórkowy Internet jest dostępny w takich miejscach, prędkość połączenia internetowego nie jest zadowalająca.

Wielu Polaków chce korzystać z szybkiego Internetu, ale nie ma takiej możliwości. Mimo postępu rozbudowy infrastruktury, w wielu miejscowościach połączenie szerokopasmowe wciąż jest niedostępne. Koszty budowy sieci telekomunikacyjnych są wysokie i czasochłonne. Dla wielu Polaków oznacza to długi okres oczekiwania na dostęp do Internetu.

Internet satelitarny – połączenie szerokopasmowe dostępne dla każdego

Dostęp do Internetu szerokopasmowego może być zapewniony dla użytkowników za pomocą różnych technologii. Usługi szerokopasmowe uzależnione od infrastruktury naziemnej to jeden sposób połączenia z Internetem. Dobrą alternatywę dla Internetu przewodowego stanowi Internet satelitarny.

Połączenie szerokopasmowe przez satelitę jest niezależne od dostępności linii telefonicznej czy od obecności sieci kablowej. Internet satelitarny działa na sprzęcie zainstalowanym u klienta. Zestaw satelitarny, składajacy się z anteny parabolicznej i modemu, instalowany jest w domu każdego klienta. Pozwala to na dostęp do Internetu z satelity bezpośrednio z domu użytkownika.

Niezależnie od lokalizacji, szerokopasmowy Internet satelitarny jest dotępny dla wszystkich. Bez oczekiwania na linie telefoniczne, kablowe czy światłowody, mieszkańcy całej Polski mogą korzystać z szybkiego Internetu. Dzięki technologii satelitarnego połączenia, Internet jest dostępny od zaraz, nawet w najbardziej odległych miejscowościach w Polsce.

szybki

Korzystaj z łaczy
internetowych 22 Mb/s

dla każdego

Usługa dostępna
już od 3zł dziennie

wszędzie

Zasięg gwarantowany w całej Polsce i na terytorium Europy.

od zaraz

Po prostu podłącz się i korzystaj. Bez żadnych łączy telefonicznych!

Tooway to Internet satelitarny, Internet szerokopasmowy, Szybki Internet, Alternatywa dla Internetu stacjonarnego, Internet dla domu, Internet dla firm, Internet na wsi, Internet satelitarny w Polsce, Dostęp do Internetu, Internet satelitarny bez limitu, Internet z satelity, Stałe łącze, Szybkość Internetu satelitarnego
Dowiedz się: Jaki Internet wybrać, Instalacja Internetu Tooway, Internet bezprzewodowy z satelity, Internet stacjonarny bez telefonu, Internet dla każdego, Wykluczenie cyfrowe, Mapa zasięgu